Tai bandėme išsiaiškinti vasario 12 d. vykusioje „Pilietiškumo laboratorijoje“. Edukacinių programų „Lituanika. Skrydis per Atlantą“, „Magnetuko kūrimas su Panemunės pilies atvaizdu bareljefu“ metu
penktų, šeštų klasių mokiniai prisiminė garbingą Lietuvos praeitį ir galėjo savo rankomis pagaminti „Lituanikos“ lėktuvo modelį ar Panemunės pilies maketą. I gimnazijos klasių mokiniai 3D rašiklio pagalba sukūrė modernų Lietuvos žemėlapį.
Gimnazijoje viešėjo partizaninio judėjimo tyrinėtojai, istorinės praeities atgaivintojai. Jie į gimnaziją atvyko uniformuoti, ginkluoti, su pilna partizaniška manta, trispalve rankoje. Miško broliai papasakojo apie laisvės kovų atminimo svarbą, laisvės kovotojų herojiškumo apraiškas, laisvės ir demokratijos siekį, kartu su mokiniais užtraukė partizanišką dainą bei pravedė visapusiškai įdomią istorijos pamoką! Edukacinių užsiėmimų metu miško broliai surengė viktorinas ir išrinko išmintingiausius miško brolių bičiulius.
II-IV gimnazijos klasių mokiniai turėjo puikią galimybę prisiliesti prie visų mokslų „motinos“ - filosofijos. VDU filosofijos katedros dėstytojai skaitė paskaitas: „Kaip atsirado sąvokos PHILOSOPHOS ir PHILOSOPHIA: tarp mito ir istorijos“, „Emmanuelis Levinas: prancūziškai rašęs žydų mąstytojas iš Lietuvos“, „Filosofija ir postmodernus mokslas: kaip tiriama šių dienų kultūra“. Mokslininkai privertė susimąstyti kodėl šis mokslas yra be galo svarbus, kokia mūsų ateitis, apsiribojus tik IT ir tiksliaisiais mokslais, kaip konkrečiai filosofai įsijungia į naujausius istorikų, antropologų, menotyrininkų, sociologų tyrimus, ką naujo filosofija įneša tyrinėjant atmintį, ekologines problemas, laiko sampratas, erdvės suvokimą, atskirų socialinių grupių gyvenseną.
Istorinės praeities, pilietiškumo ekspertais tapo ir patys mokiniai. Pilietiškumo valandėlių metu mokiniai kartu su klasių auklėtojais aiškinosi 1918 m. vasario 16 d. svarbą mūsų istorijoje. Juk dažnas lietuvis mano, kad atkurtos Lietuvos valstybės diena – Kovo 11-oji, tačiau mažai kas žino, jog pirmą kartą Lietuvos valstybė buvo atkurta 1918 m. vasario 16 d., kai Lietuvos Taryba pareiškė, kad „skelbia atstatanti nepriklausomą demokratiniais pamatais sutvarkytą Lietuvos valstybę su sostine Vilniuje ir tą valstybę atskirianti nuo visų valstybinių ryšių, kurie yra buvę su kitomis tautomis“. Valstybės atkūrimo akte šalį atstatanti Lietuvos Taryba pabrėžė, kad atkuriama valstybė nėra nauja, o tik seno valstybingumo tąsa. Tuo skiriamės nuo kaimynių Latvijos ir Estijos, kurios 2018 m. paminėjo savo valstybių įkūrimo šimtmetį. Galime pagrįstai didžiuotis, jog prieš 102 metus pirmieji ir vieninteliai Baltijos šalyse atkūrėme demokratine santvarka besiremiančią nepriklausomą valstybę.
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui, istorijos mokytoja Violeta Dumbrienė, nuotraukos Stasio Skrebio