Šimtas mokinių iš visos Lietuvos kovo 30-31 dienomis susitiko Kaune, Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijoje: vyko tradicinis Jaunųjų filologų konkursas. Panevėžio miestui atstovavo mūsų gimnazijos IV klasės mokinė Indrė Steponiūtė ir 7b klasės mokinė Ugnė Vietaitė. Konkurso komisijos pirmininkas literatūrologas, rašytojas dr. Regimantas Tamošaitis pasveikino konkurso dalyvius ir akcentavo: “Būti pakviestam į konkursą – jau laimėjimas. Finalo dalyviai iš pradžių patiria atranką savo rajonuose ar miestuose, o reikli komisija iš daugybės į Vilnių atsiųstų darbų vėl atrenka įtaigiausius”.
Indrė Steponiūtė konkursui pateikė vertimą iš anglų kalbos “Vaikščiojimas vandeniu” (mokyt. L. Karazijienė ir R. Vaišnorienė). Indrė apdovanota Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Padėkos raštu.
Ugnė Vietaitė konkursui pateikė miniatiūrų rinkinį. Merginą vertino prozininkė Laura Sintija Černiauskaitė. Ugnei buvo puiki kūrybos mokykla. Rašytoja akcentavo Ugnės gebėjimą kurti, tačiau pasiūlė iš miniatiūrų bandyti pereiti į literatūros kūrinį. Buvo analizuotos labiausiai pavykusios miniatiūros ir analizuotos tos, kurias, pasak rašytojos, reikėtų tobulinti.
Ugnė – jauniausia konkurso dalyvė. Linkime nepamesti kūrybos kelio.
Besidomintys konkurso istorija atsimena, kad jo idėjos autorius – poetas Justinas Marcinkevičius. Tuometinė Švietimo ministerija poeto siūlymą ugdyti pradedančiuosius literatus bei kalbininkus įkūnijo 1965 metais. Konkurso eiga nebuvo sklandi: ne kartą jaunųjų literatų sambūrius bandyta stabdyti, lėtinti, keisti rusų kalbos olimpiada.
Vienas iš JFK gynėjų – kelias dešimtis metų jo komisijai pirmininkavęs jaunųjų literatų ugdytojas, žurnalo ,,Moksleivis“ redaktorius, prozininkas Algimantas Zurba.
Atkreipiame dėmesį į 2021 metais Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos išleistą knygą ,,Algimantas ZURBA: Nuo Apaščios lygumų iki Vilniaus kalvų“. Pirmieji jos skyriai pasakoja apie Jaunųjų filologų konkursus, jų dalyvius, ilgainiui įsiliejusius į kultūros ar švietimo pasaulį. Daugiau apie Algimantą Zurbą galima skaityti čia
Pastaruoju metu konkurso komisijai pirmininkauja literatūrologas, rašytojas dr. Regimantas Tamošaitis.
Poezijos, prozos, tautosakos, kalbos, literatūros kritikos rašinių, eseistikos ir publicistikos, vertimų sekcijose jaunieji filologai susitinka ne tik įrodyti savo gebėjimų. Svarbus bendravimas su kitais dalyviais, taip pat – pokalbiai su komisijos nariais, savo srities žinovais. Kiekvienas darbas yra analizuojamas; mokinių kūryba bei jos vertinimu domisi konkurso narius atlydėję mokytojai, dažniausiai – lituanistai.
Šiemet organizatoriai svečiams žada kelionę po Kauną, protmūšį, komunikacijos praktikumą, žinoma, ir pažintį su Kauno ypatingomis vietomis .
– Man džiugu, kad pagaliau pasirinktas Kaunas, – sako komisijos narė rašytoja Gintarė Adomaitytė. – Ne tik todėl, kad tai – mano gimtasis miestas. Žinau, kiek daug kultūros slypi tame mieste, tikiuosi, kad organizatoriai ras ką parodyti ir papasakoti.
Šiemet, kaip jau įprasta, gausaus srauto sulaukė poezijos sekcija, didėja dėmesys literatūriniams vertimams, bet atslūgo gimnazistų noras rašyti neapsakomos apimties romanus – vyrauja smulkioji proza.
Savaime aišku, kad rašytojais, literatūros tyrėjais ar kalbininkais tampama ne lenktynėse. Tačiau Jaunųjų filologų konkurso dalyviai visą gyvenimą lieka paženklinti – jie susipažįsta, bendrauja, o kartais susidraugauja net ir visam gyvenimui.
– Įdomu skaityti jaunimo eseistiką ir publicistiką. Autorės (šiemet vaikinų nesulaukėme) yra atviros, atidžios ir pagarbios praeičiai, moka kurti atmosferą, ieško savo stiliaus. Imponuoja jų noras keisti pasaulį, rasti jame savo vietą, – sako rašytoja Gintarė Adomaitytė. – Džiugu kultūros žiniasklaidoje matyti (ar girdėti) žodžius tų žmonių, kurie, regis, visai neseniai mums konkursuose rodė savo viltingus darbus.
Rašytojų sąjungos rengiamos Vasaros ir Rudens akademijos, moksleivių skaitymai ,,Augame kartu su eilėraščiu“ Poezijos pavasaryje, Jaunųjų filologų konkursai, svetainė www.menobangos.lt – tai ta erdvė, kurioje bręsta ne tik būsimi poetai, rašytojai. Auga žmonės, gebantys įvertinti tai, kas parašyta kitų.
Būtent svetainėje www.menobangos.lt jau po konkurso galėsime skaityti komisijos narių rašytas apžvalgas, o svarbiausia – susipažinti su palankiai įvertintų jaunųjų autorių kūryba.
Konkursą rengia Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos centras.