Kasmet gegužės 9-ąją švenčiama Europos diena, džiaugiamasi taika ir vienybe Europoje.
Šią dieną minima istorinė Prancūzijos užsienio reikalų ministro R. Šumano deklaracija, kurioje išdėstyta idėja apie naujos formos politinį bendradarbiavimą Europoje, dėl kurio karas tarp Europos tautų taptų neįsivaizduojamas. Prancūzijos užsienio reikalų ministras 1950m. gegužės 9d. pakvietė susitaikyti dvi senas varžoves: Prancūziją bei Vokietiją. Prasidėjęs Paryžiaus ir Bonos bendradarbiavimas tapo Europos vienijimosi šerdimi. R. Šumano pasiūlymas laikomas dabartinės Europos Sąjungos užuomazga.
Europos diena- tai proga įvertinti Europos vienybės ir Lietuvos narystės Europos Sąjungoje svarbą, prisiminti ir puoselėti ES vertybes, tokias kaip taika, žmogaus teisės, laisvė, demokratija ir lygybė.
„Taika pasaulyje negali būti garantuota be kūrybiškų pastangų, atsveriančių jai gresiančius pavojus“, – tokiais žodžiais prasidėjo Europos Sąjungos užuomazga tapusi deklaracija, kurią 1950 m. gegužės 9 d. pateikė Prancūzijos užsienio reikalų ministras R. Šumanas.
Europos dieną mūsų gimnazijoje lankėsi Užsienio reikalų ministerijos atstovas Augenis Vadluga, kuris Ig-IIg klasių mokiniams vedė netradicinę pilietiškumo pagrindų pamoką apie ES.
Šis renginys yra URM vykdomo projekto „Atgal į mokyklą“ edukacija. Mokiniams buvo papasakota ES gimimo, raidos istorija, priminta, kokiomis vertybėmis remiasi ES kaip bendrija, paaiškinta kaip veikia ES, kuo svarbi Europai, Lietuvai yra ES. Buvo aptartos ES institucijos, jų veikla, kokie Lietuvos atstovai, pareigūnai dirba, atstovauja Lietuvai ES institucijose. Mokiniai turėjo progą pasitikrinti savo žinias apie ES, sudalyvauti mini viktorinoje, gauti prizų. Reflektavę, supratome, kad ES-tai sėkmės istorija.
Be to, URM atstovas A. Vadluga mokiniams pristatė URM veiklą, papasakojo apie diplomato profesiją. Mokiniai turėjo progą užduoti klausimų apie diplomatinę tarnybą.
Renginio metu mokiniai gavo žinių apie ES, valstybių narių, kiekvieno ES piliečio veikimą bendrijoje. Tai skatina domėjimąsi europinėmis temomis, formuoja vertybines nuostatas, įgalinančias jaunus žmones būti aktyviais piliečiais, tikinčiais, kad ir jie gali daryti pokyčius ES.
Pilietiškumo pagrindų mokytoja Alma Kazlauskienė, nuotraukos Stasio Skrebio 