Lyg viena diena prabėgo savaitė Š.Makedonijos sostinėje Skopje. Prieš išvykstant į III-ąjį Erasmus projekto susitikimą turėjome įveikti daug biurokratinių kliūčių (vien jau CoVid situacija diktavo savo ribojimus, nes vežėme nevakcinuotas mokines). Skridome penkiese: dvi mokytojos ir trys moksleivės.
Skopje oro uoste nusileidome vidurnaktį, bet visą nuovargį kaip ranka nuėmė jau laukiančių makedonų šypsenos. Partnerių iš Makedonijos Shkola Fillore pradinės mokyklos (pagal Makedonijos klasifikaciją pradinė mokykla skaitoma nuo I-os iki IX-os klasės) koordinatorius Jeton Rashidi saugiai ir greitai nuvežė mūsų mažą grupelę į viešbutį PREMIUM HOTEL, kur mes ir įsikūrėme iki lapkričio 26-os dienos.
Ryte mus prikėlė muedzinų kvietimas maldai (Skopje 40% gyventojų sudaro etniniai albanai, kurie išpažįsta islamą, bet yra ir didelė turkų bendruomenė, kurie meldžiasi mečetėse. 40% gyventojų yra makedoniečiai, o kiti yra serbai, rumunai, juodkalniečiai arba montenegrinai). Taigi, labai daugialypė miesto kultūra, bet žmonės sugyvena taikiai ir kalba makedonų, albanų, serbų, turkų kalbomis. Paprasti turgaus prekeiviai (mūsų viešbutis buvo visai prie pat SENOJO TURGAUS) neblogai šneka angliškai, o maitinimo įstaigose teko ir prancūziškai kalbėti.
Antradienį lapkričio 23d.(po adaptacijos) prasidėjo mūsų bendros projekto veiklos – turėjome pristatyti maisto produkto reklamą ir paskatinti kitus dalyvius atspėti, kokį produktą ar patiekalą reklamuojame. Mūsų moksleivės Dijora, Austina bei Marija, padedamos anglų mokytojos Ligitos, nuotaikingai artistiškai reklamavo lietuvišką obuolių sūrį – mūsų pasididžiavimą ir daug pektinų turintį patiekalą. Po to vaišinome visus partnerius. Projekto dalyviai iš Katalonijos (Beguro miesto) reklamavo kaštonus ir kitus riešutus nufilmavę pasivaikščiojimą po turgų. Buvome vaišinami riešutais ir džiovintais vaisiais. Turkai iš Tarsus miesto reklamavo irgi vaidindami granatus, o lenkai iš Czeladzi miesto – virtinius arba pirogi. Skaniai žiūrėjome ir spėliojome. Shkolla Fillore serviravo pietus su savo nepamainomu Flia patiekalu, kurį pagaminti reikia įgūdžių. Gausus buvo stalas, ragavome makedonietiškas gėrybes...
Reikia paminėti, kad projekto partneriai iš Rumunijos Targu Jiu miesto negalėjo atvykti dėl sudėtingos CoVid situacijos, todėl jie prisijungė per ZOOM platformą ir demonstravo savo reklamą, bet garsas buvo blogas ir sunkiai supratome, ką sako, matėme tik gražų vaizdą, nes rumunų valgiai labai spalvoti ir ištaigingi.Apmaudu, kad rumunų vaikai ir mokytojai negalėjo dalyvauti kartu.
Po pietų diskutavome moderuojami koordinatoriaus Jeton Rashidi apie tai, kaip reikia įdomiai ir patraukliai rengti produkto reklamą. Sunku įvertinti, kiek suprato turkų moksleiviai, kurie apskritai nemokėjo anglų kalbos ir bendraudami su mųsų mokinėmis naudojo Google vertėją. Štai čia ir yra spragos tarptautiniuose susitikimuose, kai atvykę dalyviai visai nekalba angliškai. Jau seniai pastebėjome, kad turkų dalyviai atsiveža net ir mokytojus nekalbančius angliškai.
Dar vieni pristatymai, kurie reikalavo daugiau žinių apie maisto produktų maistinę vertę, buvo parodyti po teorinės reklamos kūrimo dalies: 5 PAGRINDINIAI NACIONALINIAI PRODUKTAI. Mūsų komanda kalbėjo apie šviežią lietuvišką sūrį, juodą ruginę duoną, raugintus kopūstus, rūgusį pieną bei, žinoma, lietuviškus obuolius ir jų išskirtinumą. Visus pristatymus galėsite pamatyti, apsilankę Erasmus+ projekto VALGYK SVEIKAI.VEIK ATSAKINGAI internetiniame puslapyje www.eathealth.eu
Labai labai kviečiame apsilankyti ir susipažinti, ką mes veikiame šiame projekte.
Trečioji viešnagės diena praėjo smagiai, nes vykome į reto grožio senus miestus Ohrid ir Struga, valgėme kavinėje ant didžiausio Makedonijos Ohrid ežero kranto, gėrėjomės didingus praeities įvykius menančių pastatų siluetais bei paminklais. Oras buvo nuostabus, nors ir ne saulėtas.
Ketvirtoji diena jau priminė, kad reikės tuojau skristi namo: rengėme juokingas tipiško tautos produkto reklamas, daug juokėmės, Jeton įteikė dalyvio pažymėjimus.
Penktadienį išskridome į namus ir labai lauksime kito partnerių susitikimo Lenkijoje Czeladzi mieste 2022m.sausio 24 – 28 dienomis.
Lapkričio 30 d. Mokytojos Ligitos kabinete pasidalinsime įspūdžiais iš Skopjės. Laiką tikslinsime. Prašome kreiptis į mokytoją Ligitą Švelnienę, ką domina dalyvavimas projekte.